Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Polecenie
Wpisz podane poniżej nazwy substancji w odpowiednie rubryki tabeli.
potas, tlenek sodu, woda, węgiel, cukier z wodą, żelazo, tlenek węgla(IV), alkohol z wodą, tlen, ołów, siarczan(VI) miedzi(II), azot, mosiądz, wapń, rtęć, siarczek wapnia, magnez, opiłki żelaza z siarką, siarka, tlenek magnezu, hel, rad
Wskazówka
Pierwiastki można znaleźć w układzie okresowym pierwiastków chemicznych, mają one nazwy składające się z jednego słowa w mianowniku (np. tlen, potas). Nazwy związków chemicznych składają się z dwóch członów, pierwszego w mianowniku (np. tlenek) i drugiego w dopełniaczu (np. magnezu). Mieszaniny składają się najczęściej z dwóch lub więcej substancji połączonych ze sobą (np. pieprz z solą).
Rozwiązanie
Pierwiastki chemiczne Związki chemiczne Mieszaniny
niemetale metale
węgiel potas tlenek sodu cukier z wodą
tlen żelazo woda alkohol z wodą
azot ołów tlenek węgla(IV) mosiądz
 siarka wapń siarczan(VI) miedzi(II) opiłki żelaza z siarką
hel rtęć siarczek wapnia  
  magnez  tlenek magnezu  
  rad