Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Polecenie
Poniższe fotografie przedstawiają świeczkę parafinową w wodzie i w oleju. Na podstawie położenia świeczki napisz, która substancja - woda czy olej - ma większą gęstość.
Wskazówka
Gęstość jest właściwością która określa jaka masa substancji jest w danej jednostce objętości, np. ile gramów substancji mieści się w jednym centymetrze sześciennym. Jeśli przedmiot wrzucony do cieczy pływa na niej, to oznacza, że ma mniejszą gęstość od cieczy, natomiast jeśli tonie, to oznacza, że ma gęstość większą od cieczy. W omawianym przypadku świeczka pływa na wodzie, co oznacza, że woda ma większą gęstość od świeczki. Zatonięcie świeczki w oleju świadczy, że olej ma mniejszą gęstość od świeczki.
Rozwiązanie
Większą gęstość ma woda.