Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Polecenie
Uczeń wsypał dwie łyżeczki cukru do szklanki z herbatą i uzyskał 0,25dm3 roztworu o masie 260g. Oblicz gęstość roztworu herbaty z cukrem. Podaj wynik w g/cm3.
Wskazówka
Aby obliczyć gęstość roztworu należy podzielić masę roztworu przez jego objętość. Wykonując tą operację trzeba zwrócić szczególną uwagę na jednostki obu wielkości. W omawianym przypadku mamy otrzymać gęstość w gramach na centymetr sześcienny, natomiast objętość  mamy podaną w decymetrach sześciennych - w takiej sytuacji należy zamienić jednostki mnożąc wartość w decymetrach sześciennych przez 1000(ponieważ jeden decymetr sześcienny ma 1000 centymetrów sześciennych).
Rozwiązanie
\scriptsize { V = 0,25{ {dm^{3}}} \cdot 1000{{cm^{3}}\over{dm^{3}}} ~~~ V = 250cm^{3}}
\scriptsize { d = {{ m}\over{V}} ~~~ d = {{ 260g}\over{ 250cm^{3}}} ~~~ d = { 0,962{{g}\over{cm^{3}}}} }