Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Polecenie
Podkreśl poprawne określenia.
Wskazówka
Zjawiska fizyczne to wszystkie przemiany, w których nie dochodzi do zmiany składu chemicznego danej substancji (nie powstaje nowa substancja chemiczna), należą do nich m. in.: zmiany składu skupienia (np.: topnienie, parowanie), zmiany kształtu (np.: wygięcia, rozkruszanie, rozcieranie), rozpuszczanie (np.: soli kuchennej w wodzie). Reakcja chemiczna to przemiana, w której zachodzi zmiana składu chemicznego substancji (powstaje nowa substancja, o innych właściwościach, niż substancja pierwotna, np. spalanie węgla - węgiel to ciało stałe, a powstający w wyniku spalania dwutlenek węgla jest gazem).
Rozwiązanie
Utarcie kryształów cukru to zjawisko fizyczne/reakcja chemiczna, a ich spalanie to zjawisko fizyczne/reakcja chemiczna. Pokrycie się rdzą metalowych części roweru to zjawisko fizyczne/reakcja chemiczna, a wygięcie jego ramy aluminiowej to zjawisko fizyczne/reakcja chemiczna.