Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Polecenie
Uzupełnij zdania, korzystając z układu okresowego pierwiastków.
Rozwiązanie
Symbol chemiczny krzemu to Si. Krzem znajduje się w 3 okresie i 4 grupie układu okresowego pierwiastków. Jego liczba atomowa wynosi 14. W jądrze atomowym ma 14 protonów. Na 3 powłokach elektronowych jest 14 elektronów, a na ostatniej powłoce są 4 elektrony walencyjne.
Pod względem rozpowszechniania w skorupie ziemskiej krzem zajmuje 2 miejsce. Jego zawartość w skorupie ziemskiej stanowi około 26,95 %. Krzem nie wystepuje w stanie wolnym, lecz w postaci związków chemicznych, np. tlenku krzemu(IV) o wzorze SiO2 , krzemianu sody o wzorze Na2SiO3 . Krzem jest stosowany w procesorach oraz jako dodatek do stopów metali.