Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Polecenie
Wyznacz wartościowość pierwiastków w podanych związkach chemicznych.
Wskazówka
Wartościowość pierwiastków odczytuje się z indeksów dolnych na krzyż, np. XaYb - wartościowość pierwiastka "Y" to "a", a wartościowość pierwiastka "X" to "b". Należy pamiętać, że wartościowość tlenu to zawsze 2 (II), dlatego może się ona skracać z wartościowością innego pierwiastka, np. CO2 - wartościowość węgla to 4, a tlenu 2 (a nie, jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka 2 i 1).
Rozwiązanie
Na2S - NaI, SII CO2 - CIV, OII Cu2O - CuI, OII
KCl - KI, ClI AlCl3 - AlIII, ClI PH3 - PIII, HI
Cl2O7 - ClVII, OII SO3 - SVI, OII BaO - BaII, OII
N2O5 - NV, OII Al2S3 - AlIII, SII CuCl2 - CuII, ClI